Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Tombik Döner Nasıl Yapılır?
Tombik Döner Nasıl Yapılır?
19.09.2020 00:00:00

Her geçen gün farklı döner çeşitleri arasına yenisi katılırken en fazla tercih edilen tombik döner nasıl yapılır sorusuna en doğru cevabı bulalım. 

Son günlerde herkesin çok fazla sevdiği tombik döner için güvenilir ve kaliteli hizmetler veren yerlerden yardım alınması gerekir. Ancak evde yapmak isteyenler için farklı tarifler bulunmaktadır.

Tombik Döner Nedir?

Ülkemizde en önemli lezzetlerden biri olan döner çeşitleri arasında tombik döner nasıl yapılır sorusu pek çok kişinin cevabını aradığı soruların başında gelmektedir. Tombik döner adından da anlaşılacağı gibi ekmeği ve içinde yer alan malzemelerin çokluğu nedeni ile çok daha şişkin olan bir döner çeşididir. Yumuşak ve taze olan tombik ekmeklerin içine çeşitli ürünlerin konulması ile elde edilen bu döner çeşidi son zamanlarda her yaş grubunun ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Genel olarak bu döner çeşidinde mevsimine uygun salata ve anne usulü patates kızartması güvenilir döner firmaları tarafından tavsiye edilmektedir.

Tombik Döner Yapılışı

Pek çok kişinin son günlerde çok daha fazla tercih ettiği ve son derece doyurucu olan tombik döner yapılışı genel olarak lokantaların farklı şekilde oluşu nedeni ile değişik olmaktadır. Her zaman dışarıdan yemek mümkün olmasa da evde tombik döner yapmak mümkün olmaktadır. İlk olarak ekmeğinin yapılması gerekir. Bunun için un, bir yumurta sarısı, süt, yaş maya, su ve tuz ile hamur yapılmalıdır. Hamur karışımı yapıldıktan küçük toplar halinde yaparak pişirilmelidir.

Ekmek sonrasında iç malzemeleri; parça et, domates, soğan, maydanoz, turşu biber, salatalık turşusu, patates yeterli olacaktır. Sebzeler yıkandıktan sonra ekmek arası olacak şekilde halka şekillerde doğranmalıdır. Et yaprak şeklinde kesilerek iyice dövülmesi gerekir. Sonra baharatlar ile buluşan et tavada tere yağ içinde kızartılmalıdır. Pişen ekmekler soğuduktan sonra ilk önce ortadan kesilmeli ve et içine konulmalıdır. Arkasından sırasıyla turşu, sebzeler ve patates konularak evde tombik döner elde edebilirsiniz. Son derece doyurucu özelliğe sahip olan bu döner çeşidi hem lezzeti hem de yapılışı konusundan pek çok kişinin tercihlerinin başında gelmektedir.

Diğer İçerikler