Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Tekin Usta’nın İri Kıyım İzmir Kokoreçleri
Tekin Usta’nın İri Kıyım İzmir Kokoreçleri
20.09.2020 00:00:00

Kokoreç tüm Türkiye’nin sevdiği tatlardan bir tanesidir. İstanbul usülünde kokoreçler iyice kıyılır müşteri gelince ısıtılarak servis edilir.

İzmir usulü kokoreç yapılırken dilimlendikten sonra et kıyılmaz servis edilir. İzmir usulü kokoreç domatessizdir. Kokoreç almadan önce İzmir usulü olduğunu belirtirseniz gerçek bir kokoreç deneyimi yaşayabilirsiniz. Pek çok kişinin vazgeçemediği lezzetlerden biri olan kokoreç, İzmirliler tarafından oldukça seviliyor. Farklı şekillerle yapılan kokoreç, İzmir'de sadece baharat atılarak tüketilir. Sakatatın içerisinde yer alan A, B12, B1 ve B2 vitaminleri sizlere sağlık sunuyor. Kokoreç hazırlanırken temizliğinin çok iyi yapılması gerekiyor. Mutlaka güvenilir yerlerden kokoreçi tüketiniz. Özellikle pişirilme tekniği önemli konulardan bir tanesidir. Doğrudan ateşe maruz kalan kokoreçler kanserojen etkiye neden olabilir. Özellikle çiğ sebzelerle kokoreçin çok fazla temas etmemesi gerekir.

Dünya yemek kültüründe bağırsak önemli bir yerde bulunuyor. Eski zamanlarda kokoreç seyyar satıcılarda ve meyhanelerde bulunuyor. Günümüzde ise bu lezzet dükkanlara taşındı. Ülkemizde son dönem yaygınlaşan sokak lezzetlerinin sayısı da artıyor. Önemli restoranların menülerinde sokak lezzetleri önemli bir noktaya gelmeyi başardı. Son dönemlerde artan bu popülerlik, kokoreç pazarının oluşmasına neden oldu. Günümüzde üretiminin az yapılması kokoreçin fiyatını yükseltmiştir.

İzmir Kokoreçi Nasıl Yapılır?

İstanbul usulü kokoreçte gerçek tadı tam olarak alamazsınız. İçerisinde domates ve yeşil biber bulunması tadın önüne geçebiliyor. Domates konulması nedeniyle İstanbul kokoreci de sulu oluyor. Eğer kaliteli bir ekmekle servis edilmezse parçalanma sorunu ile karşılaşabilirsiniz. İstanbul kokoreci, henüz emekleme aşamasında olan lezzetlerden bir tanesidir.

İzmir kokoreci sadece kuzu bağırsağından yapılıyor. Mumbarla sarılan kokoreç iri kesim olması ve şişten doğrudan kesilmesi nedeniyle lezzet konusunda büyük bir fark yaratıyor. Baharat olarak sadece kimyon kullanılan bu lezzeti sizde deneyimleyebilirsiniz.

İstanbul usulüne göre İzmir kokoreci düşük yağ oranı ile göze çarpıyor. Nisan ayında süt kuzu olduğu zaman kokoreçlerin tadı  daha da lezzetli hale geliyor. Kokorecin yumuşak ve iyi pişmiş hali her kesim tarafından beğeni kazanıyor. Ayaküstü bir lezzet olan kokoreç pek çok kişi tarafından seviliyor.

Diğer İçerikler