Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Tavuk Döner Nasıl Yapılır?
Tavuk Döner Nasıl Yapılır?
22.09.2020 00:00:00

Tavuk döner yapılışı et hazırlığı ve pişirilme yöntemleri olarak sınıflandırılabilir. Tavuk döner için özel tat katıcı soslar da eklenebilmektedir.

Tavuk Döner İçin Temel Malzemeler

Tavuk döner yapılışı için değişik malzemeler kullanılabilir ve pişirme yöntemleri evde ve iş yerlerinde aynı olmayacaktır.  Malzemeler açısından şu sıralama yapılabilir:

  • Tavuk göğüs
  • Kemiksiz tavuk but
  • Soğan  - et miktarına göre belirlenebilir
  • Domates salçası  - isteğe göre biber salçası
  • Yoğurt
  • Zeytinyağı
  • Kekik, kimyon ,tuz, karabiber, pul biber
  • Marul, domates, lavaş, isot

Tavuk Döner Yapılışı

Tavuk döner yapılışı için öncelikle soğanı mutfak doğrayıcısında püre haline gelene kadar parçalamaktayız. Bu püreyi süzgece koyarak bastırınca suyunu kaseye koyuyoruz. Bunun üzerine de 2 çorba kaşığı yoğurt ekleyerek üzerine de belirlediğiniz miktara göre  biber salçası ve  tüm baharatla et dışı malzemeleri eklemekteyiz.

Tavuk döner yapılışında etlerle alakalı kısma gelince kemiksiz tavuk budu kaseye konur ve  tavuk göğsü de kaseye konarak karıştırılır. Bir süre bekletilen etler pişirileceği alana dizilir.  Baharatlı soslu tavuk döner yavaş  şekilde dönerek  pişer ve siparişlere hazırlanır. Porsiyon taleplerine göre değişen şekilde kesilerek pişen bölümleri paketlenmek üzere hazırlanır. Tavuk döner siparişlerin durumu doğrultusunda et miktarına göre ayarlanmaktadır.  İşletme siparişleri online olarak sıklıkla tavuk döner siparişi verilecek durumda olduğu için gönderimler de  bu şekilde yapılacaktır. İsteğe göre tereyağı eritilerek ekleme de yapılabilir. Bu eritme işleminde hızlı şekilde ayrı bir yerde eritilen tereyağı dönere konmaktadır. Tavuk döner piştiğinde dürüm olarak tüketebileceğiniz gibi  ekmek arası olarak da tüketim yapılabilir.

Tavuk Döner Fiyatları

Tavuk döner fiyatları konusunda sorularınız olabilir. Bazı etler karışık et olduğu için daha uygun olabilmektedir. Tavuk dönerde kullanılan ürünler açısından sade et kullanan yerlere odaklanmalısınız. Doğru et tüketimi konusunda uzman bir yer aramanız ve etinin iyi olduğu bilinen yerlere  odaklanmanız önemlidir. Tavuk döner fiyatları çok ucuz olan yerlerden sipariş verilmemelidir. Ayrıca genel olarak  da tavuk döner yapan yer araştırması ideal olacaktır.  İnternet ve uygulama araştırmaları, salgın dönemlerinde iyi adımlar atılmasını sağlar.

Diğer İçerikler