Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Midyenin Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Midyenin Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?
12.12.2018 00:00:00

Midyenin Dışına Bakınız

Midyenin tazeliğini ilk etapta midyenin dış kabuğuna bakarak anlayabilirsiniz. Midyenin dış kabuğunun temiz, renginin ise canlı olması gerekmektedir. Soluk renkli kabuklu midyeler çok yüksek ihtimal bayattır, tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Aynı zamanda hijyen olduğuna güvenmediğiniz yerlerde, dış kabuğu pis olan midyeler asla tüketilmemelidir. Bu durum kişinin zehirlenmesine, hastalık kapmasına sebep olabilmektedir.

Midyenin Rengine Bakınız

Midye genellikle midye dolma şeklinde tüketilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken midyenin tazeliği olduğu kadar pilavında tazeliğine bakılmalıdır. Midyenin renginin canlı olması, temiz görünmesi, düzgün şekilde temizlenmiş olması midyenin taze olduğunun göstergesidir. 

Midyenin Tadına Bakınız

Bu aşama diğer adımları yapmanıza rağmen midyenin tazeliğini ayırt edemediğiniz durumlarda uygulayabileceğiniz bir aşamadır. Ancak ilk defa midye tadacak olan kişilerin midyenin tadından taze olup olmadığını ayırt etmesi neredeyse imkansızdır. Burada önemli olan kişiye midyenin tadının bozukmuş gibi gelmesidir. Herhangi bir şekilde midyenin tadından şüphe ediyorsanız yemeğe devam etmeyiniz.

Midye dolma genellikle bol limon sıkılarak tüketilmektedir. Limonun tadı midyeyi baskılayabilir ve bayat olduğunu anlayamayabilirsiniz bu sebeple şüphelendiğiniz durumlarda muhakkak limonsuz bir şekilde midyenin tadına bakınız.

Kabukları Kapalı Olmalı

Midyenin çiğ şekilde alınması durumunda taze olup olmadığını kontrol etmenin en kolay yollarından bir tanesi kabuklarının açık olup olmadığının kontrol edilmesidir. Kabukları açık olan midyeler kesinlikle alınmamalıdır. Kabukları sıkı bir şekilde kapalı olan, kabuklarının rengi canlı olan midyeler alınmalı ve tüketilmelidir.

Son Kullanma Tarihine Dikkat Edin

Dondurulmuş olarak alınan midyelerin tüketiminde ise mutlaka son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir. Isı ile temas edilen midyeler tekrar dondurucuya konularak asla dondurulmamalıdır. Açılan paketler kısa süre içerisinde tüketilmelidir.

Dondurulmuş olarak ancak ambalajlı bir şekilde alınmayan midyelerde ise tazeliği için alacağınız yere güvenmeniz gerekmektedir. Güvenmediğiniz yerlerden bu tarz alışverişler kesinlikle yapmayınız.

 

Diğer İçerikler