Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Midye Dolmanın Faydaları
Midye Dolmanın Faydaları
12.12.2018 00:00:00

Kemik sağlığını korur: Midye bu konuda önleyici bir aktiviteye sahiptir. Sahip olduğu önemli organik bileşeneler, mineraller ve vitaminler sayesinde midye, kemikleri ve dişleri güçlü tutmaktadır.

Kan dolaşımına destek olur: Kalp krizi ve aterosklerozun ilerlemesini engellemek için de verimli olan aktif maddeler ve mineraller açısından zengin olan midye, kardiyovasküler sistemin gücünü artırmaya yardımcı olmaktadır.

Sinir sistemine iyi gelir: Midyenin kas, doku ve kemik hassasiyetini artırarak, sinir hücresinin işlevini geliştirmekte olduğu görülmüştür. Bu durumda, sinirlerin düzgün çalışmasını sağlamaktadır.

Eklem ağrılarını hafifletir: Midyede bulunan doğal omega 3 iltihaplı eklemler, kaslar ve dokularda yatıştırıcı bir özellik göstermektedir. Bu durum romatoid artrit, osteoartrit, fibromiyalji, lupus ve şiddetli eklem ağrısı olan kişiler için faydalı olabilmektedir.

Kalp sağlığını destekler: Doymuş yağı oranı düşük ve omega 3 oranı yüksek olan midye sağlıklı kalp sağlığını korumak için faydalıdır

Kansızlığa iyi gelir: Midye, demir açısından mükemmel bir kaynak olduğu için özellikle tavsiye edilmektedir.

Cilt sağlığını destekler: Birçok deniz ürünü gibi midye de cilt hücrelerini yenilemekte ve canlandırmaktadır.

Diş sağlığını destekler: Midye düzenli tüketildiği takdirde, diş ve dişeti sağlığının iyileştirilmesi için son derece faydalı olabilmektedir

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Midye düzenli tüketildiğinde kişinin bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendirebilmektedir. Hem bakteriyel hem de viral enfeksiyonlara karşı vücuda destek vermektedir

Hamileliğe iyi gelir: Midye, sağlık uzmanları tarafından hamile kadınlara tavsiye edilmektedir. Hamilelikten önce de, doğurganlığı artırdığı düşünülmektedir. Kadınlarda servikal mukus tıkaç viskozitesini artırarak yardımcı olduğu söylenmektedir.

Kolesterolü düşürür: Midye gibi deniz ürünleri vücudumuzdaki kötü kolesterolü ortadan kaldırabilecek omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Bu sağlıklı kalbin korunması için özellikle yararlıdır. Midye, bir kalp krizine neden olabilecek atardamar duvarlarında biriken yağı önlemede destekçi olmaktadır.

Tiroid sağlığını destekler: Midye, selenyum bolluğu ile tiroid hormonun salgılanmasını kontrol etmek için faydalıdır. Selenyum, tiroid bezlerinde kontrolör bir enzim olarak adlandırılan seleno-proteinleri üretmek için gereklidir. Böylece vücudumuzda tiroid problemlerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Göz sağlığını destekler: Deniz ürünleri göz sağlığı için yararlıdır. Midye içerdiği A vitamini ile gözleri beslemekte ve gençleştirmektedir.

Kilo vermeye yardımcı olur: Düzenli midye tüketimi kilo vermeye çalışan için yararlıdır. Vücutta istenmeyen kalorinin yakılması için etkili olabilen iyot açısından yüksektir.

Diğer İçerikler