Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Küçükçekmece Kebapçı Dürümcü
Küçükçekmece Kebapçı Dürümcü
21.02.2019 00:00:00

Kebabın kelime anlamı ve tarihine bakacak olursak, Arapça'da ve diğer ortadoğu dillerinde pişmiş, kızarmış, vb anlamına gelir. Anadolunun mutfak kültüründe büyük yer edinen kebap; doğrudan 
ateş şle temas ile pişen yada susuz olarak tepsi yada tavada pişirilmiş et yemeklerine verilen addır. 

Kebap Çeşitleri
Anadolunun her şehrinin kendi kültürel özelliklerine göre yorumladığı çok sayıda kebapçeşidi vardır. Bunlardan bazılarının ünü düyaya bile yayılmıştır. 
Başlıca yada başka deyişle popüler kebap çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz. 

Adana Kebap
Adana Kebap (Kıyma), Adana'ya özgü bir kebap çeşididir.Adana Kebabı'nı diğer kebaplardan ayıran en belirgin özellik kullanılan ettir. Et, doğal ortamda ve kendine has bir floraya sahip bölge yaylalarında yetiştirilmiş erkek koyunlardan elde edilmiş olmalı...

Döner Kebabı
Döner ya da döner kebap, içyağı ve yöresel baharatlarla iyice terbiyelenmiş ve dövülmüş et parçalarının, bir şişin üzerine geçirilerek, dik bir şekilde asıldıkları odun ateşi karşısında pişirilen kebap türü.

URFA Kebabı

Urfa yöresinin baharatları ile acı olmadan yapılan kebaptır. Kebapçı Tekin usta Urfa kebabını dürüm ve porsiyon olarak Küçükçekmece, Halkalı, Sultan Murat, Florya, Havaalanı, Beşyol, Cennet ve Yeşiloba bölgelerine servis etmektedir. 

Tavuk Döner Kebap
Tavuk etinin en lezzetli parçalarının kemiksiz halde hazırlanıp şişe takılması, kendi yağı ile araya domates biber ve benzeri soslar eklenerek, dürüm tavuk döner,ekmek arası tavuk döner veya porsiyon tavuk döner şeklinde servis edilen yemek çeşididir. 

Kokoreç Kebap
Türkiye'de kokoreççiler içerisinde lezzeti ile servisi ile en iyi çıkış yapan firma olan Tekin Usta İstanbul Küçükçekmece de Kokoreç, Midye Dolma ve Kebap paket servisi yapmaktadır. Kokoreç de Balıkesir yöresinin hayvanlarının barsaklarının steril bir ortamda en taze hali ile hazırlanması ile odun ateşinde hazırlanan kebap türüdür. 

İskender Kebabı
İskender kebap döner kebabı yada adana kebabı ile üzerine kızarmış tereyağı ile dökülerek yoğurtlu yada sade servis edilen yemektir. Bursa yöresinin meşhur kebap yemeklerinden biridir. 1867 yılında Kayhan Çarşısı'nda başlamıştır.


Büryan Kebabı
Büryan Kebabı:Anadolu'nun bazı yerlerinde yapılan tandır kebabından çok farklı bir şekilde yapılan büryan için "Hevur" denilen erkek keçi eti tercih edilir, bulunmadığı taktirde erkek koyun eti kullanılır, kebap ağzı kapalı tandır içinde ateş değmeden pişer.


şiş kebap
Şiş kebabı, Türk yemek kültürünün içinde önemli bir yeri olan et yemeği. Özellikle müslümanların dini bayramı olan Kurban Bayramı'nda hemen tüm evlerde şölen havasıyla hazırlanan Şiş Kebabı, koyunun but etinden çıkan parçalarından yapılır.


Cağ döner
Cağ kebabı, Keçi ve Kuzu etinden yapılan bir çeşit kebaptır. Erzurum'un Tortum, Uzundere, Oltu, Olur ilçelerine ait olan cağ kebabı, önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şişe geçirilip odun ateşi üzerinde pişirilmesiyle hazırlanır. KEndi şişleri ile servis edilir. 


Sırık kebabı
Sırık kebabı, Çorum-Kargı ve Sinop-Boyabat yöresine özgü bir kebap çeşididir. Bazı yerlerde kuzu çevirme olarak da bilinir ve yapılır. 

Kuyu Kebabı
Kuyu Kebabı` Anadolunun doğusuna has bir kebap çeşididir. Özel olarak hazırlanmış kuyularda, kuzu eti veya oğlak eti ile yapılır.Kuyuda yakılan ateşin közü ile 1-2 saat arasında pişen çok lezzetli kebap türüdür.

Tokat Kebabı
Tokat kebabı; taze kuzu eti, kuyruk yağı, patlıcan, domates, yeşil biber, patates, soğan, sarımsak ve tokat kebabına özel pişirilmiş kebap pidesi kullanılarak hazırlanan Tokat yöresine ait bir lezzettir. Özel kebap fırınlarında pişirilir.


İstanbul Küçükçekmece Kebapçılarından Kebapçı Tekin Usta Anadolunun seçkin lezzetlerini Küçükçekmecelilere kaliteli paket servisi ile gece 04:00 e kadar servis ediyor. Kebapçı Tekin usta ile Adana Dürüm Kebap, Tavuk döner dürüm, midye tava, kokoreç, Alinazik, patlıcan kebap, domatesli kebap ve diğer tüm kebap çeşitlerini kendine has yorumu ile pişiriyor ve servis ediyor. 
 

Diğer İçerikler