Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Kokoreçin Sağlığa Etkisi
Kokoreçin Sağlığa Etkisi
17.09.2020 00:00:00

Kokoreçin serotonin hormonu sayesinde mutluluk verdiğini biliyor musunuz? Peki, kokoreçin faydaları nelerdir?

Kokoreçin sağlığa etkisi saymakla bitmiyor. Kokoreç pek çok kişi tarafından sevilen lezzetlerden bir tanesidir. İçerisinde bulunan baharatı ile kokoreç bağımlılık yaratmaya devam ediyor. Kokorecin bir mutluluk kaynağı olduğunu belirten uzmanlar bu lezzet hakkında bir çok detay verdi. Peki, kokoreçin faydaları nelerdir?

Mutluluk Hormonu Bulunuyor

Serotonin mutluluk hormonudur. Bu hormon vücuda canlılık ve zindelik katar. Serotonin eksikliği depresyonun ana nedenlerinden bir tanesidir. Bağırsak ve beyin içerisinde yüksek oranda serotonin bulundurur. Kokoreç ayrıca alerjiye karşı da büyük bir destek sunuyor.

Alerji Ve Romatizmaya İyi Geliyor

Bağırsak florasının bozulması hastalıklara davetiye çıkarır. Bu nedenle kokoreç hayati bir önem taşır. Kuzu ve insan, bağırsak floraları arasında çok büyük farklar bulunmuyor. Bağırsakların kendisine ait özel bir sistemleri yer alır. Bu da kokoreçin ne kadar faydalı olduğunu gösteriyor.

Bağırsak Dostu

Kokoreç bağırsakların etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Flora değişimi sayesinde bağırsaklar daha iyi bir şekilde çalışabilir.

Çocuklar için son derece besleyici ve faydalı olan kokoreç en sağlıklı sakatat yiyeceklerinden bir tanesidir. Kokoreç besin değeri etlerden daha besleyicidir. Hazırlık aşamasında kuzu bağırsakları haşlanır. Böylece bakteriler ölür. Bunlar vücudu besler. Kuzulama mevsimi bellidir bu dönemde yapılan kokoreçler daha lezzetlidir.

Kokoreç Kilo Aldırmıyor

Kokoreç kilo aldırmaz. İç yağlı kısmı ve ekmeğin içini aldırmanız durumunda besleyici, kalorisi az bir yiyecek kalır. Baharat ise metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Eklem Ağrılarına İyi Geliyor

Kokoreç hayvan bağırsağından yapılır. Kollajen ve vitamin kaynağıdır. İçerisinde kas ve bağ dokusu olması eklem ağrılarına iyi gelmesini sağlar. Bu sebeplerden dolayı kokoreç, özellikle kadınlar için son derece değerlidir.

Nasıl Pişirilmeli?

Kokoreç evde pişirmeye uygun bir malzeme değildir. Kokoreçin mutlaka dönerek pişirilmesi gerekir. Kokoreçin ayrıca ağır ateşte pişirilmesi gerekir. Ağır ateşte olmadığı zaman kokoreç lezzetini kaybeder.

Kokorecin hemen pişirilip tüketilmesi gerekir. Uzmanların kokoreci çocuklara sevdirmek gerektiğini ve yararlı mikroorganizmaların yararlı olacağını belirtti.

Diğer İçerikler