Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Kokoreç Nasıl Yapılır
Kokoreç Nasıl Yapılır
19.09.2020 00:00:00

Kokoreç son zamanda çoğu kişi tarafından sevilen lezzetlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kokoreç nasıl yapılır en sık sorulan sorulardan biridir.

Sokak lezzetleri arasında yer alan  Kokoreç, hemen herkes tarafından da çok fazla sevilmektedir.  Bu  sayede sizlerde artık aradığınız bu lezzeti dilerseniz evinizde de sorunsuz şekilde yapma şansına sahip olacaksınız. Evde aynı zamanda işkembe kullanarak da çok kolay bir şekilde Kokoreç yapmanız mümkün olacak. Ayrıca Kokoreç çok fazla lezzetli olması içinde mutlaka Kuzunun çok fazla yaşlı olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Aksi taktirde sıkıntılı bazı durumların da yaşanması kaçınılmaz olmaya başlayabilir. Kokoreç nasıl yapılır, yapılırken hangi püf noktalara da dikkat edilmesi gerekir merak edeceğiniz konulardan biri olacaktır.

Kokoreç Yapımı

Kokoreç için şüphesiz en çok önem arz eden konulardan biri baharat olduğunu söylemek gerekir. Baharat, Kokorecin doğal olarak daha da fazla artmasına yardımcı olur. Bu sayede sizlerde aradığınız tadı çok kolay şekilde bulma şansına sahip olursunız. Aynı zamanda kokoreç işlemlerine geçiş yapmadan önce ilk olarak malzemelerinde süte batırılması gerekecektir. Böylelikle  daha da fazla  aradığınız lezzete kavuşmaya başlamış olursunuz. Baharat denilince hiç kuşkusuz en çok dikkat edilen konulardan biri de kekik olacaktır.  Kekik taze olmasına  olabildiğince dikkat edilmelidir. Kokoreç içerisine katacağınız pulbiberinde hem doğal hem de lezzetli olmasına dikkat edilmelidir.

Kokoreç İçin Malzemeler

Kokoreç içinde hangi malzemelerin kullanılacak olduğu önemlidir. Buna göre kokoreç için malzemeler denildiği zaman şu şekilde sıralama yapmamız mümkün olacaktır.

  • 500 gram kuzu işkembe
  • 2 adet sivribiber
  • 5 adet domates
  • 1 tatlı kaşığı kekik
  • 1 tatlı kaşığı kadar kimyon
  • 1 tatlı kaşığı pulbiber
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Kokoreç  Kolayca Yapın

Evinizde bundan sonra çok kolay şekilde kokoreç yapmaya başlamış olacaksınız. Kasaptan almış olduğunuz işkembeyi ilk olarak da sıcak suyla güzelce yıkamaya başlayın.  Sonra kuşbaşı şeklinde doğrayıp  haşlamaya bırakmalısınız. Üzerine su ekleyerek yaklaşık olarak 45 dakika kadar kaynamasını sağlayın. Domatesleri de baharatlarla güzelce  rondodan geçirmeye devam edin.  Suyunu çekene kadar da pişirilmeye devam edilmelidir. Pişme işleminden sonra ekmeğinizin arasına koyabilirsiniz.

Diğer İçerikler