Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Kokoreç Nasıl Bulundu?
Kokoreç Nasıl Bulundu?
22.09.2020 00:00:00

Kokoreç nasıl bulundu sorusunu soruyor ve merak ediyor olabilirsiniz. Bu et familyasından olan yiyecek 1960’lı yıllardan beri  yaygın olarak biliniyor.

Kokoreç Kelimesinin Kökeni

Kokoreç kelimesi kökenine bakılınca Yunanca kokorotsi sözcüğünden  ürediği görülebiliyor. Ayrıca benzer Arnavutçada kokerroz ya da Ulahça kukuretsu kelimelerinin de yakınlık taşıdığı biliniyor.  Bu kelimelerin ortak noktasının mısır koçanı olması ise ayrıca ilgi çekici bir konu. Yani kelime kökeni ile bugünkü anlamın alakasız olması düşünülürse yaşam şartlarında ve toplumsal açıdan tanımlamalarda ne kadar çok değişim olduğu fark edilebilir. Kokoreç, kötü kokan iç organ bölümü temizlenerek yapılan ve besleyici yönü de güçlü olan bir yiyecektir. Türkçe ’deki kokoreç kelimesinin Yunancadan geçmesi ve oradaki kelime kökeni anlamının da farklı bir temelde olması ayrıca  soru bırakmaktadır. Çünkü mısır ile kokoreç arasında hiçbir alaka yoktur.

Kokoreç Nerede Bulundu?

Kokoreç nerede bulundu diyenler için de Yunanistan dikkat çekiyor. Yunanistan halkının severek tükettiği bu yiyecek Türkiye’de 1970  senesinden beri varlığını sürdürüyor. Buradaki ilk serüveni  ise İzmir ilinde başlamış durumda. Kokoreçlerin ilk kez tam hangi tarihte yapıldığı  nerede yapıldığı tahmini bilgilere göre  sürdürülüyor. İsim kökeni açısından Yunanca olduğundan burada çıktığı tahmin edilmekte…

Kokoreci Neden Herkes Sevmez

Et yemeği  sevenler genel açıdan  kokoreç yemeyi de sever. Bazıları bol baharatlı ve acılı yiyerek alttan gelen tadı sevmeyebilir. Bazıları da  tam olarak bu alttan gelen kokulu et için bunu yer. Kokoreç yemek ayrıca bir yemek kültürü haline gelmiştir.  Kokoreç yerken çeşitli türleri değerlendirebilirsiniz. Örneğin bazıları tabakta veya ekmek arasında yerken bazıları  dürümde tüketebilir, ekmeksiz  sadece kokoreci yiyebilir. Bu tamamen kendi zevkinize kalmış bir durumdur. İçecekle tüketimi, garnitürle tüketimi seçenekler arasındadır. Turşuyla kokoreç  tüketimi yaygındır.

Kokorecin Kızartılışı

Kokoreç yapılışı için kızartma aşamasıyla başlanır.  Bağırsaklar büyükbaş - küçükbaş hayvanlara aittir ve  tat bakımından süt kuzusu bağırsak kullanımı tercihi çok fazladır. Bu bağırsakların  iç ve dış kısımları kapsamlı biçimde temizletilir. Bir şişe bumbar geçirilerek bağırsak dolaması yapılarak ince yağ tabakalarının da yerleşimi sağlanır.  Kızartırken döndürülerek ve ağır ateşte işlem yapılır.

Diğer İçerikler