Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Kokoreç Kültürü Nerede Çıktı?
Kokoreç Kültürü Nerede Çıktı?
16.09.2020 00:00:00

En sevilen sokak lezzetleri arasında yer alan kokoreç nerede çıktı, nasıl yapılır, yapımında hangi malzemeler kullanılır gibi soruların odak noktasıdır. Bu lezzetin tam olarak hangi dönemde ortaya çıktığı ile ilgili net bir bilgi mevcut değildir. Yapımında ise bağırsak ve iç yağı kullanılır.  1970li yıllar olarak ifade edilir. İlk olarak İzmir’de tüketildiği söylenen Kokoreç zaman içerisinde tüm ülke geneline yayılmıştır. Bunun nedeni içerisinde çeşitli ve doğal baharatlar yer alması olarak bilinir. Özellikle kekik ve acı kırmızı pul biberin kokorecin olmazsa olmazları arasında olduğu söylenir.

Kokorecin Tarihçesi

Görüntüsü ve yapılışı ile kendine özgü olan kokoreç tarihçesi ile de ilgi görmektedir. Farklı damak lezzetlerine sahip kişiler tarafından giderek yaygın hale getirildiği söylenen bu lezzet zamanla ülkemizde sokak lezzetleri arasında yerini almıştır. Yapımında kullanılan malzemelerin temiz, taze ve doğal olması bu lezzetin daha mükemmel olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle kokoreç yenilen yerin güvenilir ve kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Doğrudan fiyata ya da kalabalığa odaklanmak yerine lezzetiyle ilgili yorumlardan fikir alınabilir. İsteyen kişiler bu lezzeti evinde de deneyerek evde kendi kokorecini doğal ve lezzetli şekilde yapabilir. Ana malzemesi olan kuzu kokoreç alındıktan sonra gerisi evde olan baharatlarla kolayca yapılabilecektir.

Kokoreç Nasıl Bulundu?

Kokoreç nasıl bulundu sorusunun yanıtı internet üzerinden araştırılabilir. Balkanlar ve Anadolu’da yaygın olan kokoreç küçükbaş hayvanların ince bağırsağı kullanılarak yapılır. Ülkemizde ilk kokorecin hikayelere göre Atinalı bir rum lokantasında yapıldığı söylenir. Türkiye’ye gelmesiyle birlikte bu lezzetin lokantalar yerine sokak lezzetleri arasında yerini aldığı belirtilir. Özellikle akşamüstü ve geceleri sıklıkla tüketilen kokoreç çeyrek, yarım, üç çeyrek gibi farklı ebatlarda satışa sunulur. Kokorecin yanında içecek olarak ise çoğunlukla şalgam suyu, turşu suyu ve ayran gibi içecekler tercih edilir. Bunlardan hangisinin seçileceği yiyecek olan kişinin tercihine bağlıdır.

Diğer İçerikler