Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Fırında Kokoreç Nasıl Yapılır?
Fırında Kokoreç Nasıl Yapılır?
20.09.2020 00:00:00

Pek çok insanın severek tükettiği kokoreç genellikle mekanlarda, yapımı için özel olarak imal edilmiş ocaklarda pişirilmektedir. Ancak bu nefis lezzeti evde yapmak da mümkün.

 

 

Fırında kokoreç yapmak için gerekli malzemeler

 

Evde, fırında kokoreç pişirmek sanılanın aksine oldukça kolaydır. Fırında kokoreç yapmak için gerekli malzemeler: 1 kilo kokoreç, 3 tane büyük boy domates, 2 tane kırmızı kapya biber, 10-15 tane sivri biber, pul biber, kekik ve tuz.

 

 

Fırında kokoreç tarifi

 

Kokoreçi rahatlıkla kasap ya da marketlerde bulabilirsiniz. Bilindiği üzere kokoreç kuzunun ince bağırsağından yapılmaktadır. Kokoreci 2 farklı şekilde temin edebilirsiniz. Eğer aldığınız kokoreç buzlu değilse pişirilmeye hazır değildir ve ilk etapta temizlemeniz gerekecektir. Bu nedenle almış olduğunuz bağırsağı temizlemek için 20-25 dakika kadar kaynar suda haşlayın. Daha sonra tuzlu soğuk suda 30-60 dakika kadar bekletin, bu sayede iyice temizlemiş olacaksınız.

 

Aldığınız kokoreç eğer donmuş şekildeyse buzları çözülmeden doğramaya özen göstermelisiniz. Aksi halde doğramakta güçlük çekebilirsiniz. Daha sonra doğradığınız kokoreçleri fırın tepsinize ya da herhangi bir kaba alabilirsiniz. Kullandığınız kabın fırın ısısına dayanaklı olmasına özen göstermelisiniz. Fırın tepsinize kokoreçleri yerleştirdikten sonra diğer malzemelerin hazırlık aşamasına geçebilirsiniz. Domatesin kabuklarını soyduktan sonra küçük küçük doğrayın. Sivri biber ve kırmızı kapya biberleri de ince ince doğrayın. Ardından doğradığınız malzemeleri kokoreç hazırladığımız kaba alabilirsiniz. Üzerine dilediğiniz kadar tuz, kırmızı pul biber ve kekik ilave ederek iyice karıştırın. Kokorecin sokakta yapılan şeklinde baharatların fazlaca kullanıldığı unutulmamalıdır. Dışarda yapılan kokoreç benzeri bir tada ulaşmak istiyorsanız bu konuda dikkatli olmanızda fayda var. Tepsiye hazırlanan tüm malzemeler önceden ısıtılmış fırına verildikten sonra yaklaşık 2 saat kadar pişirilmeye bırakılmalıdır. Zaman zaman fırını kontrol edin. Suyunu tamamen çektikten sonra yağı bırakmaya başlayacaktır. Bir süre sonra üzerinin de kızarmaya başladığını göreceksiniz. Şayet belirli aralıklarla karıştırarak pişirirseniz her tarafı eşit şekilde pişmiş olacaktır.

 

Dışarda yediğiniz lezzetin bir benzerini evde yakalamak isterseniz ekmek arası kokoreç yapmadan önce ekmeği ısıtın ve ekmeğin içini kokoreçin üstüne bastırıp yağının ekmeğe geçmesini sağlayın.

Diğer İçerikler