Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
En İyi Kokoreç Yapma Yöntemi
En İyi Kokoreç Yapma Yöntemi
23.09.2020 00:00:00

En iyi kokoreç yapma yöntemi bu lezzeti sevenler tarafından sıklıkla merak edilir. Evde yapacak olanlar için tava kullanımı önerilir. Bununla birlikte dışarıda yapılan kokoreçlerde özel ızgara tezgah kullanılmakta ve tüm malzemeler ağır ateşte pişirilmektedir. İstenilen lezzetin elde edilebilmesi için kokoreç yapımında kullanılan malzemelerin doğru şekilde seçilmesi gerekir. Özellikle yemeğe lezzetini verecek olan baharatlar ne kadar taze ve doğal olursa elde edilecek tat da o kadar eşsiz olacaktır. Kokorecin olmazsa olmazları arasında yer alan kırmızı pul biber ve kekik en iyi şekilde seçilmelidir. Kekik için dağ kekiği ya da limon kekiği tercih edilebilir. Bunların doğal ve taze olması yemeği daha lezzetli hale getirecektir.

En İyi Kokoreç İçin Hangi Malzemeleri Kullanılır?

En iyi kokoreç için kullanılan malzemelerin başında kuzu kokoreç gelir. Bunun mutlaka güvenilir ve emin olunan bir yerden alınması gerekir. Bayatlamış ya da işlem görmüş sakatat kullanmak insan sağlığını tehdit edecektir. Bu durum tüm et ürünleri için geçerlidir. Doğru seçim yapıldıktan sonra baharat ve sebze seçimine geçilir. Sebze olarak genellikle sivri biber ve domates kullanılır. Domatesler ve sivri biberler en ince şekilde doğranarak kokorecin öne çıkması sağlanır. Bunun yanında baharat olarak ise kekik, kimyon, kırmızı biber gibi baharatlar kullanılır. Tabi tuz da olmazsa olmazlardan biridir.

En İyi Kokoreç İçin Öneriler Nelerdir?

En iyi kokoreç tarifi ile verilen önerilere göre kokoreç ağır ateşte pişirilmelidir. Ne kadar ağır ve kısık ateşte pişerse kokoreç o kadar lezzetli olacaktır. Bu nedenle ateşin dikkatli şekilde ayarlanması önerilir. Kokoreçler iyice ince kıyıldıktan sonra içine domatesler ve biberler eklenerek harmanlanması sağlanmalıdır. Bu esnada kullanılan her bir malzeme kararında ve organik olarak seçilmelidir. Yemeğe baharatları en son ilave edilmelidir. Hazırlanan kokoreç genellikle taze ekmek arasında tüketilir. Bunun öncesinde ekmeği ikiye ayırıp kokoreç pişirilen tavaya bastırıp ısıtmak lezzetin ekmeğe nüfuz etmesini sağlayacaktır. Sunum için kullanılan bu ekmekle birlikte içecek olarak ayran, şalgam suyu, turşu suyu tercih edilebilir. 

Diğer İçerikler